Mehmet Rutkay Açıkgöz
Köşe Yazarı
Mehmet Rutkay Açıkgöz
 

Rambo Şeriatı İlan Ediyor

Mayıs 1988. Dünya çapında nam salmış Amerika’nın büyük savaşçısı, cesur kahraman Rambo’nun üçüncü devam filmi bütün dünyada gösterime girdi. Film, Sovyet işgali altındaki Afganistan’da geçiyordu. Sinemanın büyülü etkisi ile her türlü Amerikan işgalini meşrulaştıran Hollywood, filme göre Afgan halkını Sovyet Rusya’dan kurtaracaktı. Bu seferki özgürlük naraları Afgan halkı için atılıyordu. Şeriatın son savaşçısı Rambo, o meşhur bıçağıyla tam bir Taliban askeriydi sanki. Eylül 2001. İkiz kuleler El Kaide tarafından vuruldu. ABD Afganistan'a girdi. Dönemin başkanı George Bush’un sorumluluğunda ilerleyen binlerce Rambo, Ekim 2001'de Afganistan'ı işgal ederek Taliban rejimini devirdi. Ülkenin başına Batı'ya daha yakın duran Hamid Karzai geçti. Yıl 2021. ABD, 2 Cumhuriyetçi 2 Demokrat başkanın ardından Joe Biden’ın sorumluluğunda 20 Eylül 2021’den önce yani Amerika’nın Afganistan’ı işgal etmesine sebep olan 11 Eylül 2001 saldırılarının seneyi devriyesinin yirminci yılı dolmadan bütün Rambo’larını Afganistan’dan çekme kararı aldı. Amerikan askerinin geri çekilmesinden dolayı oluşacak boşluğu para karşılığında Türk askerine yıkacaklardı ki bu konuyu başka bir yazımızda değerlendireceğiz. Amerika’nın geri çekilmesinden sonra Afganistan’ı parsel parsel işgal eden Taliban, nihayet yönetime el koyup şeriatı ilan etti. Dünya çapında oluşan İslamofobinin baş mimarı, IŞID’in en güvenilir limanı olan Taliban’ın din anlayışına ve ülkemiz insanında oluşturduğu İslamofobiye de bir sonraki yazımızda değineceğiz. Zaten Afganistan’dan Türkiye sahillerine doğru çok önceden başlamış olan salt erkek mülteci akınları, Taliban’ın yönetime el koymasından sonra Avrupa sahil kapılarını da zorlamaya başladı. Avrupalı yöneticilerden bu konu ile ilgili son iki gündür kesin ve net açıklamalar duyuyoruz. Anlaşılan o ki Merkel’in bahşişiyle Afganlar da ülkemiz sınırları içinde sıkışıp kalacak. Fakat birisi, bizim Afganistan’a sınırımız olmadığını onlara söylemeli. Neyse en azından Afganların nargile alışkanlığı yok. Evet velhasıl, yaklaşık yirmi yıldır Ramboların kontrolünde bulunan Afganistan’da şeriat ilan edildi. Ne İslam’a, ne vicdana, ne akla, ne mantığa uymayan yüzlerce zorbalık din kisvesi adı altında Afgan halkına dayatılmaya başlandı.  Şimdi sorarım size: Şeriatı ilan eden Rambo mu yoksa Taliban mı?
Ekleme Tarihi: 17 Ağustos 2021 - Salı

Rambo Şeriatı İlan Ediyor

Mayıs 1988. Dünya çapında nam salmış Amerika’nın büyük savaşçısı, cesur kahraman Rambo’nun üçüncü devam filmi bütün dünyada gösterime girdi. Film, Sovyet işgali altındaki Afganistan’da geçiyordu. Sinemanın büyülü etkisi ile her türlü Amerikan işgalini meşrulaştıran Hollywood, filme göre Afgan halkını Sovyet Rusya’dan kurtaracaktı. Bu seferki özgürlük naraları Afgan halkı için atılıyordu. Şeriatın son savaşçısı Rambo, o meşhur bıçağıyla tam bir Taliban askeriydi sanki.

Eylül 2001. İkiz kuleler El Kaide tarafından vuruldu. ABD Afganistan'a girdi. Dönemin başkanı George Bush’un sorumluluğunda ilerleyen binlerce Rambo, Ekim 2001'de Afganistan'ı işgal ederek Taliban rejimini devirdi. Ülkenin başına Batı'ya daha yakın duran Hamid Karzai geçti.

Yıl 2021. ABD, 2 Cumhuriyetçi 2 Demokrat başkanın ardından Joe Biden’ın sorumluluğunda 20 Eylül 2021’den önce yani Amerika’nın Afganistan’ı işgal etmesine sebep olan 11 Eylül 2001 saldırılarının seneyi devriyesinin yirminci yılı dolmadan bütün Rambo’larını Afganistan’dan çekme kararı aldı. Amerikan askerinin geri çekilmesinden dolayı oluşacak boşluğu para karşılığında Türk askerine yıkacaklardı ki bu konuyu başka bir yazımızda değerlendireceğiz.

Amerika’nın geri çekilmesinden sonra Afganistan’ı parsel parsel işgal eden Taliban, nihayet yönetime el koyup şeriatı ilan etti. Dünya çapında oluşan İslamofobinin baş mimarı, IŞID’in en güvenilir limanı olan Taliban’ın din anlayışına ve ülkemiz insanında oluşturduğu İslamofobiye de bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Zaten Afganistan’dan Türkiye sahillerine doğru çok önceden başlamış olan salt erkek mülteci akınları, Taliban’ın yönetime el koymasından sonra Avrupa sahil kapılarını da zorlamaya başladı. Avrupalı yöneticilerden bu konu ile ilgili son iki gündür kesin ve net açıklamalar duyuyoruz. Anlaşılan o ki Merkel’in bahşişiyle Afganlar da ülkemiz sınırları içinde sıkışıp kalacak. Fakat birisi, bizim Afganistan’a sınırımız olmadığını onlara söylemeli. Neyse en azından Afganların nargile alışkanlığı yok.

Evet velhasıl, yaklaşık yirmi yıldır Ramboların kontrolünde bulunan Afganistan’da şeriat ilan edildi. Ne İslam’a, ne vicdana, ne akla, ne mantığa uymayan yüzlerce zorbalık din kisvesi adı altında Afgan halkına dayatılmaya başlandı.

 Şimdi sorarım size: Şeriatı ilan eden Rambo mu yoksa Taliban mı?

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve offtherecord.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.