Vural Yücel
Köşe Yazarı
Vural Yücel
 

İslam, İzan ve İzzet

"Elhamdülillah" der ve ardına ekleriz şu vasıfları: İyiyim, doyduk, sağlıklıyım, Müslümanım... Müslüman olmak. Yazıda meselemiz bu. Omurga burada çünkü; gerçek Müslüman olabilmekte. Dik ve vakur şahsiyet sahipliğinde. Hakiki Müslüman olabilmek! Peki nasıl? Cevap şu iki kelimede: İzan ve izzet. İslami karakterin evveli izan ve ahiri ise izzet olmalı der ekser ulema. İlanihaye, terki can ve tebdili mekandır süreç. Bu inanış, dünya Müslümanları için özdür. Anlayışın, insani ve hatta yaratılmışlar düzleminde evrensel boyutu kişiyi eşref-i mahlukat seviyesine ulaştırmakta. Bu şeref sığ izan ile nasıl hayat bulur; sorarım umumi efkara? İzan izzeti oluşturan temel öğelerdendir. İzzet yani yücelik ise İslam'ın ve Müslim’in şiarındandır.  Eğer izzetten mülhem özsaygı denen izzetinefis yiterse, eşrefi mahlukat sıradan derecesine düşer. Bu hal ‘Gayretullaha dokunmak'ın öteki adıdır. Evet. İzzet! Müslümanın izzetinefsi yani! “Bu denli horlanmadı; bu denli kıyımlanmadı”  diyesim var. Hala gözümün önünden gitmeyen şu resmi nasıl okur akil Müslümanlar bilemedim? Yıl, yirmibirinci asır. Yer Afganistan. İslam beldesi yani. Havalimanında mahşeri bir kalabalık. Korkunun adı ölüm. Sahiplenmek dururken vatanı terk etme abesliği. Vahametse.... Bir teyyarenin kanatlarına tünemiş, tekerlerine yapışmış ve dahi uçak kalkarken peşinden koşma çaresizliğinde adı "Müslüman" olan yığını havi o malum fotoğraf. Yükselen uçaktan patır patır yere çakılan "izzeti" nasıl yorumlar Alem-i İslam bilmem? Taşlaşmamış kalpler titrer illa ki... Yok yüreğim yok! Bu, İslam’ın izzetüikbaline yakışmayan en dip davranış hezeyanıdır. Yapmayın. Yapmayalım. Helal getirmeyelim kutsala. Sağır ve dilsizlere vicdan haykırıyor ötelerden. Ey inananlar! Kalkın ve dirilin. Müslümanın izanı ve İslam’ın saygınlığı ışığını kaybediyor....
Ekleme Tarihi: 22 Ağustos 2021 - Pazar

İslam, İzan ve İzzet

"Elhamdülillah" der ve ardına ekleriz şu vasıfları: İyiyim, doyduk, sağlıklıyım, Müslümanım...

Müslüman olmak. Yazıda meselemiz bu. Omurga burada çünkü; gerçek Müslüman olabilmekte. Dik ve vakur şahsiyet sahipliğinde.

Hakiki Müslüman olabilmek!

Peki nasıl?

Cevap şu iki kelimede: İzan ve izzet.

İslami karakterin evveli izan ve ahiri ise izzet olmalı der ekser ulema. İlanihaye, terki can ve tebdili mekandır süreç. Bu inanış, dünya Müslümanları için özdür.

Anlayışın, insani ve hatta yaratılmışlar düzleminde evrensel boyutu kişiyi eşref-i mahlukat seviyesine ulaştırmakta. Bu şeref sığ izan ile nasıl hayat bulur; sorarım umumi efkara?

İzan izzeti oluşturan temel öğelerdendir. İzzet yani yücelik ise İslam'ın ve Müslim’in şiarındandır.

 Eğer izzetten mülhem özsaygı denen izzetinefis yiterse, eşrefi mahlukat sıradan derecesine düşer.

Bu hal ‘Gayretullaha dokunmak'ın öteki adıdır.

Evet.

İzzet!

Müslümanın izzetinefsi yani!

“Bu denli horlanmadı; bu denli kıyımlanmadı”  diyesim var.

Hala gözümün önünden gitmeyen şu resmi nasıl okur akil Müslümanlar bilemedim?

Yıl, yirmibirinci asır.

Yer Afganistan. İslam beldesi yani.

Havalimanında mahşeri bir kalabalık.

Korkunun adı ölüm. Sahiplenmek dururken vatanı terk etme abesliği.

Vahametse....

Bir teyyarenin kanatlarına tünemiş, tekerlerine yapışmış ve dahi uçak kalkarken peşinden koşma çaresizliğinde adı "Müslüman" olan yığını havi o malum fotoğraf.

Yükselen uçaktan patır patır yere çakılan "izzeti" nasıl yorumlar Alem-i İslam bilmem?

Taşlaşmamış kalpler titrer illa ki...

Yok yüreğim yok!

Bu, İslam’ın izzetüikbaline yakışmayan en dip davranış hezeyanıdır.

Yapmayın. Yapmayalım. Helal getirmeyelim kutsala.

Sağır ve dilsizlere vicdan haykırıyor ötelerden.

Ey inananlar!

Kalkın ve dirilin.

Müslümanın izanı ve İslam’ın saygınlığı ışığını kaybediyor....

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve offtherecord.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

17
Ağustos
17
Ağustos
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.