Yusuf Can Ayaz
Köşe Yazarı
Yusuf Can Ayaz
 

(Satranç Masası Yeniden Ön Asya’da 2) İran Açılışı Yapan İlk Devlet Oldu

Afganistan'da geçtiğimiz haftalarda yönetimi ele geçiren Taliban, dünyada tanınmak için ülkelerle anlaşmalar yapmaya hazır olduğunu dile getirmişti. Taliban, ticaret merkezli anlaşmalarla meşru bir hükümet görünümüne sahip olmak isteyecektir. Nitekim bu şekilde kutsal kitabın itikadından uzaklaşan ve şiddete hazır inançlı kitlesine yeni neferler kazandırabilecektir. Yönetime el koyan Taliban hükümeti, bu amacı için ilk büyük anlaşmayı da komşusu İran ile yapmıştır. İran ana haber kaynaklarına göre Taliban ve İran hükümetleri arasında petrol ve gaz anlaşması yapılmış, %70 miktarında indirim yapılarak Taliban hükümetine destek verildiği söylenmiştir. Ayrıca sınır kapılarında serbestlik getirerek süreç içinde Afganistan ekonomisinin kalkınacağı söylenmiştir. İran'daki meslektaşlarımızın söylediğine göre, İran'da yaşayan Afganistan halkı da bu durumdan memnun olarak gözükmektedir. Bu anlaşmalar bana daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Ortadoğu ülkelerinde sınır komşularının kanlı dostluğunu hatırlattı. Satranç Masası Yeniden Ön Asya'da başlıklı yazımıza bakarak sınır komşularının kanlı dostluğunu daha iyi görebiliriz. Türki cumhuriyetlerinden şu an için hiçbir hareketlenme olmasa da, konsolosluk ve askeri alanlarda mağdurlara yardım edildiği söylenip çeşitli görüntüler yayınlanmıştır. Azerbaycan halkı ve yönetiminin kendilerini doğrudan ilgilendiren bir olay yaşanmadığını belirtmektedir. Ermenistan’dan işgal ettiği topraklarını geri kazanan Azerbaycan halkı, zaferin sarhoşluğuyla ya da medyanın dikkat dağıtma politikaları nedeniyle ilerideki savaşta ciddi rollerinin olduğunu henüz görememektedir. Filistin, İsrail, Lübnan, Ürdün, Suriye, Irak ve İran arasında yaşanan savaşlar, iç karışıklıklar ve mülteci sorunları, 2030’lu yıllarda Afganistan, Pakistan, İran, Azerbaycan ve Türkiye arasında da yaşanacağı geçen haftaki yazıda ifade edilmiştir. İran ve Taliban arasındaki bu antlaşma, savaşların ilk aşamasıdır. Satranç masası yeniden ön Asya’ya kurulmuştur ve İran ilk açılışı yapan devlet olmuştur.
Ekleme Tarihi: 31 Ağustos 2021 - Salı

(Satranç Masası Yeniden Ön Asya’da 2) İran Açılışı Yapan İlk Devlet Oldu

Afganistan'da geçtiğimiz haftalarda yönetimi ele geçiren Taliban, dünyada tanınmak için ülkelerle anlaşmalar yapmaya hazır olduğunu dile getirmişti.

Taliban, ticaret merkezli anlaşmalarla meşru bir hükümet görünümüne sahip olmak isteyecektir. Nitekim bu şekilde kutsal kitabın itikadından uzaklaşan ve şiddete hazır inançlı kitlesine yeni neferler kazandırabilecektir.

Yönetime el koyan Taliban hükümeti, bu amacı için ilk büyük anlaşmayı da komşusu İran ile yapmıştır. İran ana haber kaynaklarına göre Taliban ve İran hükümetleri arasında petrol ve gaz anlaşması yapılmış, %70 miktarında indirim yapılarak Taliban hükümetine destek verildiği söylenmiştir. Ayrıca sınır kapılarında serbestlik getirerek süreç içinde Afganistan ekonomisinin kalkınacağı söylenmiştir.

İran'daki meslektaşlarımızın söylediğine göre, İran'da yaşayan Afganistan halkı da bu durumdan memnun olarak gözükmektedir.

Bu anlaşmalar bana daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Ortadoğu ülkelerinde sınır komşularının kanlı dostluğunu hatırlattı. Satranç Masası Yeniden Ön Asya'da başlıklı yazımıza bakarak sınır komşularının kanlı dostluğunu daha iyi görebiliriz.

Türki cumhuriyetlerinden şu an için hiçbir hareketlenme olmasa da, konsolosluk ve askeri alanlarda mağdurlara yardım edildiği söylenip çeşitli görüntüler yayınlanmıştır. Azerbaycan halkı ve yönetiminin kendilerini doğrudan ilgilendiren bir olay yaşanmadığını belirtmektedir.

Ermenistan’dan işgal ettiği topraklarını geri kazanan Azerbaycan halkı, zaferin sarhoşluğuyla ya da medyanın dikkat dağıtma politikaları nedeniyle ilerideki savaşta ciddi rollerinin olduğunu henüz görememektedir.

Filistin, İsrail, Lübnan, Ürdün, Suriye, Irak ve İran arasında yaşanan savaşlar, iç karışıklıklar ve mülteci sorunları, 2030’lu yıllarda Afganistan, Pakistan, İran, Azerbaycan ve Türkiye arasında da yaşanacağı geçen haftaki yazıda ifade edilmiştir. İran ve Taliban arasındaki bu antlaşma, savaşların ilk aşamasıdır.

Satranç masası yeniden ön Asya’ya kurulmuştur ve İran ilk açılışı yapan devlet olmuştur.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve offtherecord.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.